--עברית  |  English  |  --שמור למועדפים ושתף
דף הבית >> שואה >> השואה בטרנסניסטריה


מחנות וגטאות בטרנסניסטריה

מדריך למשתמש
  • אם ידוע לך שם המקום, הקלק על "מקומות", במסך שייפתח הקלק על האות הנכונה ובחר מתוך האלפון את שם הגטו או המחנה. כדי למצוא את המקום על המפה גלול עד לסוף התוכן שמצאת והקלק על "מפה". לחילופין תוכל גם להשתמש בתיבת החיפוש הממוקמת בראש כל דף באתר.
  • אם אתה מכיר את המיקום או האזור ואינך יודע את שם המקום, הקלק על "מפות" ובחר את האזור (A B C D E). תוכל לנווט בין האזורים בעזרת צלמית האזורים הממוקמת בכל אזור. הקלק על שם הגטו או המחנה. בכל מקום שמצאת מוטמעת מפת גוגל עכשווית במצב 'לוויין' אותה אפשר לשנות למצב 'מפה' 'תוואי שטח' או 'כדור הארץ'. כדי לחזור למפה הראשית הקלק על האזורים הריקים שמסביב לצלמית (m).
מפות מקומות
 
 
טרנסניסטריה

טרנסניסטריה הוא איזור במערב אוקראינה, בין הנהר בוג במזרח ובין הנהר דניסטר במערב, בין חוף הים השחור בדרום ובין קו מצפון לעיר מוהילב פודולסקי. השם טרנסניסטריה הוא הגדרה גיאוגרפית מלאכותית שנוצרה במלחמת-העולם השנייה, ומתייחס לאותו חלק של אוקראינה שהיטלר מסר לרומניה בתמורה על השתתפותה במלחמה בברית-המועצות.
שטחה של טרנסניסטריה נכבש בידי הגרמנים והרומנים בקיץ 1941. לפני המלחמה ישבו בשטח כ-300,000 יהודים. עשרות אלפים מהם נרצחו בידי איינזצגרופה D בפיקודו של אוטו אולנדורף, ובידי צבאות גרמניה ורומניה. אחרי כיבושה היתה טרנסניסטריה למקום ריכוז ליהודי בסרביה, בוקובינה וצפון מולדובה (כלומר, אותו חלק של מולדוויה שנשאר בידי רומניה), שהשלטונות הרומניים גירשום בפקודתו הישירה של יון אנטונסקו.
הגירושים החלו ב-15 בספטמבר 1941 ונמשכו, בהפסקות, עד סתיו 1942. רוב הניצולים ממעשי הטבח שנערכו בבסרביה ובבוקובינה גורשו לטרנסניסטריה עד סוף 1941. בגל הראשון ההוא היו, לפי הרישומים של הז'נדרמים והצבא הרומני, 118,847 יהודים. בקיץ 1942 חודשו הגירושים וכ-5,000 יהודים, רובם מן העיר צ'רנוביץ, הועברו מעבר לנהר הדניסטר. גורשו גם מאות רבות של אסירים מדיניים, יהודים ואחרים, שהיו חשודים באהדה לקומוניסטים, וכן יהודים שהתחמקו ממילוי ההוראות בנוגע לעבודת הכפייה, חלקם עם בני משפחותיהם. נראה שהמספר הכולל של המגורשים הסתכם ב-150,000 אף שלפי מקורות גרמניים המספר הוא 185,000.
מקור: מט"ח
 רשימת מחנות וגטאות
 מפה מחנות וגטאות
 מחנות לסלילת כביש ויניצה אומן

Go Back  Print  Send Page
 jbukowina@gmail.com דרך בן גוריון 24 רמת גן 5757345 טלפון: 5226619 – 03 פקס: 5226619 – 03
בניית האתר, העריכה ועיצוב התוכן על ידי  צביקה שורצמן relationet@gmail.com
[Top]
לייבסיטי - בניית אתרים