--עברית  |  English  |  --שמור למועדפים ושתף
דף הבית >> שואה >> חסידי אומות העולם >> סאבין מוטורה

סאבין מוטורה
 

קולונל
סאבין
מוטורה
 
הקולונל סאבין מוטורה (Sabin Motora)  מונה במאי 1943 כמפקדו הרביעי של מחנה הריכוז וואפניארקה (Vapniarca) שבטרנסניסטריה, שנכלאו בו בספטמבר 1942 כ־ 1,500 יהודים קומוניסטים, "חשודים״ בקומוניזם ויהודים שעברו "כביכול" עבירות שונות. שלושת מפקדי המחנה שקדמו לו, היו אכזריים. מוטורה היה אדם בעל אופי טוב, מתון, היה לו יחס אנושי לכלואים, ונהג בהם בהגינות. הוא שיפר את התזונה במחנה הריכוז, אישר פתיחת קאנטינה עבור האסירים שחלו בשיתוק, התיר להם להתארגן, להקים להקת תרבות וזמר, לערוך הצגות, קונצרטים, הרצאות טקסי נישואין ותפילות בשבת ובחגים, בניהולו של הרב האסיר בנימין וילנר. אישה שחלתה נשלחה על ידו במכוניתו הפרטית, עם נהגו האישי לבית החולים. הוא שיחרר אסירים והעבירם לרבניצה ,(Rabnita)  מחנה קרוב יותר לגיטאות טרנסניסטריה.
לאחר כשישה חודשים, כשנסגר מחנה וואפניארקה, העביר את האסירים למחנה־ריכוז גרסולובו ,(Grosoiovo)  שעליו המשיך לפקד. לכאן הובאו גם אסירים שהיו במחנה־ריכוז סליוויניה ,(siivina) שניהם בyרנסניסטריה. בגרוסולובו דאג הקולונל מוטורה שהאסירים יעבדו עבודות תקלאיות, ויקבלו תמורת עבודתם מצרכי מזון ותנאי קיום טובים יותר. הוא התיר להם לארגן גם כאן קאנטינה עבור כולם, כולל המשותקים, שלא יכלו לעבוד, הירשה להם להקים הנהגה פנימית, שתנהל פעולות תרבותיות וחלוקת הסיוע שהגיע מ״וועדת העזרה״ מבוקרשט וחבילות אישיות שהגיעו מקרוביהם מרומניה, והגן עליהם מפני פגיעות מבחוץ.
ב־ 15 במרץ 1944 הועברו כשש מאות אסירים ממחנה גרוסולובו למחנה ריכוז טרגו־זיו ,(Targu-jiu) שבתוך רומניה, דרך טיראספול .(Tiraspol) האסירים היו צריכים לעבור מרחק של 35 ק״מ ברגל, ולכן העמיד לרשותם קולונל מוטורה עגלות רתומות לשוורים, שהחרים מאוקראינים, ביחוד עבור זקנים וחולים, והעבירם דרך שדות במקום הכביש אודסה־טיראספול, כדי להימנע מפגישה פנים אל פנים עם צבא גרמני נסוג. מוטורה ציווה על הזיאנדרמים המלווים: ״תפקידכם לשמור על האסירים, שלא יותקפו, על־ידי אוקראינים ושלא ייפגעו על־ידי חיילים גרמנים וה־ס.ס. הנסוגים במדים כחולים״!
בדרך לטיראספול הלין אותם בבית עזוב, ובבוקר העביר את האסירים מעל הגשר טיראספול־טיגינה (Tighina) ושם דרכו לראשונה, לאתר שלוש שנים, על אדמת בסרביה - רומניה כך עזר להם לעבור את אזור הכיבוש הצבאי הגרמני ברוסיה, בו נרצחו עשרות אלפי יהודים.
בטיגינה איכסן מוטורה את האסירים בבית קולנוע על גדות הניסטר, התקין להם מטבח צבאי ומקלחת חמה בתוך קרון רכבת, והתיר להם לכבס את בגדיהם ולבניהם. בפעם הראשונה הם חשו כאנשים חופשיים. הוא הגן עליהם מפני הרוצחים האוקראינים, העלה אותם לקרונות בהמות ומשא, והעבירם מטיגינה לטרגו-זיו, שם היו בטוחים יותר בחייהם.
מוטורה נפטר ב־ 2ו בדצמבר 1978 בגיל 78 , בטרגרמורש  (Turgu-Mures) בטרנסילבניה .(Transilvania)

על פעולותיו להצלת 600 יהודים מעינויים ומרצח, על מתן הטבות לאסירים במתנות ריכוז וואפניארקה וגרוסולובו, על שיפור תנאי־חייהם, ועל שסירב למלא פקודות המנוגדות למצפונו, וסיכן את עצמו בהגנת האסירים היהודים, הוענק לו אות ״חסיד אומות העולם״, ב־ 1983 בירושלים, על־ידי ״יד ושם״, בהשתדלותם של פרופ׳ יחיאל בנדיסר ואסירים אחרים, שנכלאו במתנות שהיו חחת פקודו.

מתוך: 'חסידי אומות העולם ברומניה' עמוד 215 - יעקב גלר - משואה - קובץ שנתי - ניסן תשנ׳׳ו - אפריל 1997

 
 
 

Go Back  Print  Send Page
 jbukowina@gmail.com דרך בן גוריון 24 רמת גן 5757345 טלפון: 5226619 – 03 פקס: 5226619 – 03
בניית האתר, העריכה ועיצוב התוכן על ידי  צביקה שורצמן relationet@gmail.com
[Top]
לייבסיטי - בניית אתרים