--עברית  |  English  |  --שמור למועדפים ושתף
דף הבית >> מידע >> הודעות >> עצרת ילדי טרנסניסטריה
 
עצרת ביד ושם לציון 70 שנה לרכבת יתומי טרנסניסטריה.      
  כתב דן מריאן 
 
ביום 5 במרץ התקיימה ביד ושם בירושלים, עצרת לציון 70 שנים לרכבת יתומי טרנסניסטריה ועליתם לארץ ישראל. לרשות המשתתפים הועמדה תחבורה מחיפה, הקריות ותל אביב.
האירוע נפתח בסיור מודרך באתר יד ושם. אחרי הסיור נערך טכס אזכרה באוהל יזכור. חברנו דן מריאן, מילדי טרנסניסטריה, הדליק את אש התמיד והיתומות שהיו ברכבת קלרה הרשקוביץ וצפורה גלאי הניחו זר אבל על הכתובת "טרנסניסטריה". הרב יוסי וסרמן – רב יהודי רומניה ורב הצנחנים לשעבר, קרא פרק תהילים ואל מלא רחמים. יתום הרכבת אהרון שכטר אמר קדיש. 
המשך האירוע היה באודיטוריום. נשא דברים הרב ישראל לאו – יו"ר מועצת יד ושם, אשר ציין כי הילדים בשואה היו גיבורים, לא משום שזרקו בקבוקי מולוטוב ולמרות שלא אחזו בידם רובה. גבורתם הייתה במלחמה להישרדות. ילדים שיכלו לברוח ולהינצל, יצאו מהמחנות וחזרו להביא מזון לסבתא או לאח הקטן. כמו כן בדגיש הרב לאו את העובדה כי גהינום טרנסניסטריה לא זכה למקומו הראוי באיזכור השואה כיוון שכל תשומת הלב הופנתה לשואה שהתחוללה על אדמת פולין.
שגרירת רומניה אנדריה פסטרנק סיפרה כי בני דורה, לא ידעו כלל על ההיסטוריה בתקופת המלחמה ושואת יהודי רומניה. לה היתה הזדמנות חד פעמית בחיים, לחזור וללמוד מה שהחסירה בבית הספר.
כיום, ממשלת רומניה עושה מאמצים לחינוך והנצחת השואה ולאחרונה חתמה על הסכם עם יד ושם על לימוד השואה בבתי ספר ברומניה כי ללא זיכרון אין עתיד.
הזמרת רות לוין שרה את השירים "פפירוסן" ו"טרנסניסטריה".
קולט אביטל – יו"ר מרכז הארגונים של ניצולי השואה בישראל, אמרה כי ילדי טרנסניסטריה קרובים לליבה, כי אביה היה מועמד למשלוח לטרנסניסטריה ובכך היא היתה גם כן מגיעה לשם. הגברת קולט קראה מספרה של חברתה סוזנה,  אשר היתה אמורה להגיע לארץ ישראל באוניה מפקורה, אשר טבעה על היתומים שעליה, אך נלקחה ע"י דודה בהגיע הרכבת ליאסי, ובכך ניצלה בשנית. עתה היא נוסעת ברחבי איטליה, ומספרת לילדים לא יהודים על שואת הילדים היהודים. 
מר מיכה חריש – יו"ר א.מ.י ר., סיפר כי נודע לו על טרנסניסטריה בגיל מבוגר, כי כל נושא שואת יהודי רומניה היה סוד במשטר הקומוניסטי. הייחודיות של טרנסניסטריה בכך ש-420,000 יהודים הושמדו על ידי הרומנים, ללא תאי גזים. נושא טרנסניסטריה לא ידוע מעבר ליוצאי רומניה. יד ושם פועלת שזיכרון זה לא יאבד. במוזיאון ליהדות רומניה שיוקם בשנת 2015 בראש פינה, טרנסניסטריה תהיה נושא מרכזי בהנצחה.
מר יוחנן רון – נשיא ויו"ר האיגוד העולמי של יהודי בוקובינה, אשר היה אף הוא ברכבת אמר כי בדעת הקהל 420 אלף קורבנות יהודי רומניה לא ניתנים להשוואה מול נרצחי אושוויץ. אמנם אושוויץ היתה בית חרושת למות, אבל יהדות רומניה הושמדה במחציתה. תארו לעצמכם שמספר הנספים שווה למספר כל תושבי תל אביב. יש לציין את תרומת שורדי טרנסניסטריה להקמת המדינה, ההגנה עליה ושגשוגה.
מר מאיר שפי – יו"ר ארגון ניצולי טרנסניסטריה, שהיה ברכבת היתומים אמר כי היה נפעם ונרגש להיפגש כאן עם ניצולים שהיו איתו ברכבת. 358 ילדים הגיעו יחד איתו בספינה טוריס שהפליגה מקונסטנצה, לתורכיה. משם המשיכו ברכבת דרך סוריה לארץ ישראל, באופן לגלי עם סרטיפיקטים. 
מר שפי ציין כי תפקיד המוזיאון שיוקם בראש פינה, הוא להעביר את הלפיד לדור הבא ולהנצחת שואת טרנסניסטריה ולמנוע את השכחה, כל עוד יש עדים בחיים. מר שפי סיים את דבריו בהקראת תרגום המילים של השיר שכתבה רלי בלאו במוגילב "אס געיען יסוימם" שהושר אחרי דבריו על ידי הזמרת רות לוין.
דר' שמואל בן ציון הרצה על הנושא "יתומי טרנסניסטריה וזיקתם לארץ ישראל". המרצה סקר את הרקע של האנטישמיות הרומנית וההרג שלהם ביהודים. יהדות רומניה אחרי מלחמת העולם הראשונה מנתה כ-750 אלף איש. הקהילה היהודית היתה השלישית באירופה, אחרי ברה"מ ופולין. זו היתה יהדות ציונית שחינכה לאהבת ארץ ישראל. זה היה הרקע לזיקתם של יתומי טרנסניסטריה לא"י. פעילות תרבותית בבתי היתומים ספוגה באהבה לציון. תיעוד לכך נמצא בארכיון של יגנדורף במוגילב, ממסיבת טו' בשבט ביום 24.1.1943, בה שרו שירים ציוניים והועלתה הצגה אשר בה סיפרו המציגים מה יעשו כאשר יעלו לארץ: האחד יהיה חקלאי, האחר קיבוצניק והשלישי יהיה חיל.
1,909 יתומים הגיעו ליאסי בשתי רכבות, האחת מהצפון והשניה מהדרום,. התנאים של הרומנים היו שהילדים יהיו יתומים מאב ומאם, יהיו עד גיל 15 והתחייבות כי יוצאו מרומניה תוך זמן קצר. 1,105 מיתומי טרנסניסטריה עלו ארצה. מרבית היתומים השתקמו בארץ תוך שנה – שנתיים, אך חלקם סובלים מהטראומה עד היום הזה.
האירוע הסתים בשירת "התקווה". לנוכחים חולק הספר, פרי מחקרו של דר' בן ציון "ילדים יהודים בטרנסניסטריה בתקופת השואה". 
לאחר שהנוכחים התכבדו בארוחת צהרים, התפזרו לבתיהם באוטובוסים שהמתינו להם.
 

Go Back  Print  Send Page
 jbukowina@gmail.com דרך בן גוריון 24 רמת גן 5757345 טלפון: 5226619 – 03 פקס: 5226619 – 03
בניית האתר, העריכה ועיצוב התוכן על ידי  צביקה שורצמן relationet@gmail.com
[Top]
לייבסיטי - בניית אתרים