--עברית  |  English  |  --שמור למועדפים ושתף
דף הבית >> קהילות >> ערים (+1000) >> רדאוץ >> בית העלמין >> בית העלמין
 


בית העלמין היהודי של רדאוץ
 
 
בית העלמין של רדאוץ שירת את היהודים תושבי העיר וכפרי הסביבה; פוטנה, ארבורה, סולקה ברודינה ועוד. הוא מכיל כ-7,000 קברים, ונמצא כ-3 ק"מ ממרכז העיר רדאוץ – בדרך לכפר מרג'ינאה (Marginea). עד להקמתו בשנת 1831 נקברו נפטרי רדאוץ בעיר סירט. השילטונות אישרו את הקמת בית העלמין לאחר פעילות נמרצת של השוחט המקומי מר גולדשלייגר. למרבה האירוניה, אותו שוחט נפטר מכולירה והיה ראשון הנקברים בבית העלמין - עוד בשנת הקמתו.
שפת הכיתוב על המצבות השתנתה עם הזמן. בתחילה נכתב כל הטקסט בעברית בלבד, אך בחלוף השנים הופיע גם טקסט גרמני על המצבות – בשילוב עברית. בהמשך הופיע טקסט ברומנית, אשר הופך להיות דומיננטי לאחר מלחמת העולם השניה. בנוסף לכך שימשה גם היידיש, בעיקר בכתובות זיכרון לנרצחים בשואה. רוב הנפטרים זכו למצבות כמקובל, מלבד הנפטרים במגיפות הכולירה החוזרות ונשנות במאה ה-19. אלו נקברו בקברי אחים בחלקות נפרדות (Cholera plots) ללא כל ציון.
בית העלמין של רדאוץ מנוהל כיום על ידי הקהילה היהודית בעיר. משרדי הקהילה: Aleea Primaverii 11 Radauti, טלפון 40-230-561333.
בשנת 2005 הוחל במבצע שימור בית העלמין. הפרצות בגדר תוקנו, נעקרו חלק מעצי הפרא שצמחו בשטח, וכן בוראה הצימחיה שבין המצבות. חלק מתוצאות המבצע הזה נראות בצילומי - "לפני ואחרי".
בנוסף לכך צולמו רוב המצבות הקיימות. צילומי המצבות, בצירוף המידע שנאסף מאינדקס חלקי שהכינה הקהילה, ומפות קבורה ישנות – שימשו להכנת קובץ המידע על הנפטרים. הקובץ מכיל כ-5,700 שמות, והמידע שבו זמין ברשת כחלק מפרויקט תיעוד בתי עלמין יהודיים (JOWBR) המאורגן על ידי JewishGen  אתר העל לגנאלוגיה יהודית.
http://www.jewishgen.org

לקבלת תמונות של מצבות ספציפיות ניתן לפנות ליוסי יגור

yagury@netvision.net.il
 

 
מבצע שימור בית העלמין

Go Back  Print  Send Page
 jbukowina@gmail.com דרך בן גוריון 24 רמת גן 5757345 טלפון: 5226619 – 03 פקס: 5226619 – 03
בניית האתר, העריכה ועיצוב התוכן על ידי  צביקה שורצמן relationet@gmail.com
[Top]
לייבסיטי - בניית אתרים