--עברית  |  English  |  --שמור למועדפים ושתף
דף הבית >> קהילות >> ערים (+1000) >> קימפולונג >> ספר קימפולונג >> כרך א >> בית הקברות היהודי של קימפולונג
 
 
קימפולונג
ספר זכרון לקהילת יהודי קימפולונג-בוקובינה והסביבה
כרך א'  חלק ראשון פרק א' - קימפולונג והסביבה
בית הקברות היהודי של קימפולונג
 
   
ארני שפטר  

בית הקברות היהודי של קימפולונג


נדמה, שאחד מבתי-הקברות היהודיים, מן העתיקים ביותר הקיימים בבוקובינה, הוא בית הקברות של קהילת יהודי קימפולונג. נמצאו בו קברים של יהודים שנקברו עוד בתקופת שלטון התורכים, כלומר לפני 1775, השנה שבה הועברה בוקובינה משלטון תורכי לשלטון אוסטריה.
על כיתובי המצבות מן התקופה ההיא מסר מילו הוימן שחקר את המצבות העתיקות בשנים האחרונות.
בית הקברות היהודי בקימפולונג נמצא במרחק שני קילומטרים ממרכז העיר, למרגלות הר הרונק, לאורך פלג המים "ואליה סיאקה", בערך בחצי הדרך שבין קימפולונג העיר והשכונה הידועה כ"קאפול סאטולוי" (או: קימפולונג הישנה). בית הקברות מוקף חומה שחלקים ממנה נפגמו ויש צורך לתקנם.
בצד הישן של בית הקברות, בחלק שבו רוב המצבות נפלו, נטו הצידה או שקעו באדמה, שם התגלו הקברים מימי התורכים. המצבות, החל משנת 1910 ועד לימינו אנו, הנן צפופות למדי וחלק מהן נטו הצידה או נפלו.
מבקרים רבים שבאו לקברי אבותיהם ויקיריהם, התלוננו על הקושי למצוא את קבריהם של קרוביהם, וזאת כיוון שאין תוכנית שלפיה ניתן למצוא את הקברים.
שורות המצבות צפופות ואינן ישרות, ואילו הכיתוב על המצבות נמחק לפעמים או שכוסה בצמחים המקשים מאוד על קריאת הכתוב.
באותו בית-הקברות נמצאים קברותיהם של שני רבנים מפורסמים, ששרתו את הקהילה היהודית בקימפולונג. המדובר בקברים של הרבנים יששכר המר ווולף מישל. לשניהם יש אוהל מעל לקברותיהם. כל אלה שמבקרים בבית הקברות, יהודים וגם שאינם יהודים, מדליקים נרות ליד קברי הרבנים.

לנוכח המצב הקיים, עליו הערנו לעיל, והיות והנהלת הקהילה היהודית בקימפולונג לא השתדלה מעולם לרשום את תוכנית הקברים כדי להקל על מציאתם, יזם "ארגון יוצאי קימפולונג בישראל" הזמנת שרטוט טופוגרפי של בית-הקברות. את השרטוט ערך הטכנאי עדי ברגמן מקימפולונג.
תרשים א' מסופח וניתן לראות בו את תוכנית בית הקברות שמחולק ל-6 חלקות, לפי האותיות (A B C D E F ) והקברים ממוספרים. המיספור נעשה בממש חלקות בלבד, כיוון שבחלקה , בה מצויים הקברים הישנים ביותר, הכיתובים אינם ניתנים לפיענוח.
באשר לשרטוט ב' יש לציין שהכניסה לבית הקברות היתה מהשער של חלקה ג. שער זה נסגר כי הגישה אליו היתה דרך חצר פרטית ובאותו מקום נוצר חלל ריק שבו נקברו אנשים. כיום הכניסה הנה מהשער של דירת השומר ואוהלו של הרב מישל. הנפטרים מובלים בעגלה מהשער החדש הנמצא סמוך לכביש ראשי.
החל מאוקטובר 1941 לא חיו יהודים בקימפולונג (מפני שכולם גורשו לטרנסניסטריה) וממילא לא היתה כל פעילות בבית הקברות. עם שובם של מגורשי טרנסניסטריה לקימפולונג (1944) מתמלא חלק גדול של בית הקברות מיהודים אלה שחזרו אחר סבל רב, רעב, קור ועינויים.
בשנת 1950 התקיימה הלווייתו וקבורתו של הסבון "ריף", שלדעת רבים נעשה משומן של יהודים מושמדים. י.ו.ן - FETT JUDEN REINES
מי שמבקר את בית הקברות יכול למצוא את מצבותיהם של מכרים רבים, עמהם חי ופעל יחד בקימפולונג.
כיום בית הקברות עומד להיסגר, כי כעת חיים בקימפולונג רק 12 יהודים. ואם לא יבואו משפחות יהודיות חדשות להתיישב בה, בית הקברות יישאר בבחינת הוכחה כי בעבר יהודים רבים חיו בעיר הזאת.

תוכנית חלוקת בית הקברות בקימפולונג לחלקות:

 תרשים א'
 או IMPARTIRE DE PLANUL
 
אום CIMITIRULUI 4 SECTORIALE PLANSE
MOLD-CIMPULUNG


Go Back  Print  Send Page
 jbukowina@gmail.com דרך בן גוריון 24 רמת גן 5757345 טלפון: 5226619 – 03 פקס: 5226619 – 03
בניית האתר, העריכה ועיצוב התוכן על ידי  צביקה שורצמן relationet@gmail.com
[Top]
לייבסיטי - בניית אתרים