--עברית  |  English  |  --שמור למועדפים ושתף
דף הבית >> קהילות >> עיירות וכפרים (500-) >> א ב >> בריאזה
 
 
בריאזה Breaza
 


 

ד"ר ברטהולד מרדלר - בריאזה (Breaza)

בסביבות 1800 התיישבו ראשוני היהודים בכפר בריאזה הנמצא כ28- קילומטרים צפונית לקימפולונג. היהודים שבאו להתיישב בבריאזה היו יהודים בני גליציה. העוני ששרר באותם השנים בגליציה, דחף אותם לחפש מקומות מחיה טובים יותר.
בין היהודים הראשונים שבאו להתיישב בבריאזה היה יהודי בשם פליק גלבר, סוחר בהמות, שבנה לעצמו בית באחד מהרי המקום. לגלבר זה נולדו ארבעה בנים ובת אחת. אדולף, בנו הבכור, בנה מנסרה במקום. מבין במסחר היה ורכש חלקות יער לשם ניצול העץ של "קרן הכנסיה" ("Bisericesc Fondul"), הבעלים של רבים מיערות בוקובינה. הודות לעיסוק זה התעשר אדולף גלבר.

בניו של אדולף גלבר, קרל (חיים) ודוד ניהלו בהמשך את עסקי אביהם. קרל (חיים) נודע כאישיות חשובה בקרב ציוני בוקובינה. היה בין ראשי הרביזיוניסטים באיזור. בתו של פליק גלבר, שרה, התחתנה עם יהודי בשם לנג והיא הדודה של הד"ר ברטהולד מרדלר. היו להם ארבע בנות וילד שנפטר בנעוריו. אחת הבנות בשם באבי, היתה אמו של ד"ר מרדלר, המייצג כבר את הדור הרביעי בבריאזה.
בשנת 1916 נמצאו כבר בבריאזה 127 יהודים וב1930- נמנו בה 140 יהודים. בדרך כלל התעסקו במסחר בהמות, בניצול העץ ובמסחר בכלל. מנדל רייכמן היה בעל חנות כלבו והיה לו בית חרושת לחמאה, ולייזר מר היה בעל חנות מכולת.
יהודי בריאזה קיבלו את שירותי הדת שלהם מקימפולונג. היה להם שוחט בשם משה נוימן ובית תפילה בביתו של אדולף גלבר. שלמה מר היה החזן והבעל-קורא. כן היתה במקום הסתדרות ציונית.
בתקופת שלטון הלגיונרים (ספטמבר 1940 - ינואר 1941) הוחרמו החנויות ומפעלי התעשיה של היהודים בבריאזה. בראש הלגיונרים עמד הכומר המקומי יואן גיפצוק (Ghipciuc) שהסית ללא הרף נגד היהודים. כמה מהם נעצרו ונשלחו למחנה טירגו-ז'יו. ערב ראש השנה 1940, נאלצו כל היהודים לנטוש את הכפר, כשהם נתונים להתעללויות מצד אנשי משמר-הברזל ומפקדו דומיטרו אורססקו (Ursescu).
הם הובאו לקימפולונג ומשם גורשו, יחד עם יהודי קימפולונג לטרנסניסטריה. אלה שנעצרו ונכלאו בטירגו-ז'יו הובאו גם הם לטרנסניסטריה ונכלאו במחנה המיוחד ואפניארקה.
לאחר המלחמה שרדו רק 20 יהודים מבני בריאזה. כיום אין עוד יהודים בבריאזה.


Go Back  Print  Send Page
 jbukowina@gmail.com דרך בן גוריון 24 רמת גן 5757345 טלפון: 5226619 – 03 פקס: 5226619 – 03
בניית האתר, העריכה ועיצוב התוכן על ידי  צביקה שורצמן relationet@gmail.com
[Top]
לייבסיטי - בניית אתרים