--עברית  |  English  |  --שמור למועדפים ושתף
דף הבית >> קהילות >> ערים (+1000) >> ויז’ניץ >> ויזניצא של חסידי ויזניץ
 


ויז'ניץ Vizhnitsa

התפרסמה בעולם היהודי בזכות חסידות ויז'ניץ
 

ב"ה

העיר ויזניצא שוכנת בפלך בוקובינא שברומניה (כיום אוקראינה). איזור זה היה איזור ערש החסידות, כשמייסד החסידות רבי ישראל בעל שם טוב זצ"ל התגורר באיזור, והתבודד עם קונו בהרי ויערות האיזור.
תושבי העיר היו רובם ככולם יהודים. הצדיק רבי ישראל מרוזין זצ"ל, עבר פעם בעיר, ואמר: "מקום זה מסוגל להתעלותו של האדם". לימים הוכתר שם כרב חתנו של הצדיק מרוזין, רבי מנחם מנדל מויזניץ, בנו של הצדיק רבי חיים מקוסוב ונכדו של מייסד השושלת לבית הגר - הצדיק רבי מנחם מנדל מקוסוב.
לפני רבי מנחם מנדל, כיהן כרב העיר הגאון רבי יצחק לנדמן, תלמידו של מייסד השושלת רבי מנחם מנדל מקוסוב. מסופר, שכאשר נסע רבי מנחם מנדל מויזניץ למקום רבנותו, בשנת תרי"ד (1854), נטל עמו את כסא סבו רבי מנחם מנדל מקוסוב, ועל אף קשיי הדרך בהרים ובעמקים, לא הניחו מידו, באומרו: נתגלה לי בחלום הלילה שויזניץ עתידה להיות מטרופולין של חסידות. ראויה היא שאהיה טורח בעצמי בהבאת כסאו של הסבא אליה!
בימיו של רבי מנחם מנדל, ובימי בנו ממלא מקומו הצדיק רבי ברוך, ונכדו ממלא מקומו הצדיק רבי ישראל, נהרו לויזניץ אלפים ורבבות מכל איזורי הארץ, מבוקובינה, מגאליציה, מהונגריה וממארמורש. חצר הרבי ובית מדרשו המפואר שכנו בקצה העיר, על גבעה המשקיפה על העיר. הבית - ביתו של רבי מנחם מנדל, קיים עד היום, ולאחרונה נעשים מגעים לרכישתו מהשלטונות ע"י חסידי ויזניץ בעולם.
רבי מנחם מנדל נפטר בשנת תרמ"ה (1885), ונקבר בבית הקברות החדש יותר (הישן נמצא בתוך העיר ויזניץ), השוכן בכפר טשערנהיזע, שהוא פרבר של העיר ויזניץ. אהל הוקם על קברו, ושם גם נקברו בנו ממלא מקומו ועוד מבני המשפחה. האהל הוקם מחדש לאחר השואה, ואלפי חסידי ויזניץ מגיעים למקום ללא הפסקה.
עוד בחיי רבי מנחם מנדל, קיבל לידיו בנו הצדיק רבי ברוך את רבנות העיר. עם הסתלקות רבי מנחם מנדל, ועלותו של רבי ברוך לכהן כמנהיג החסידות, הוכתר בנו הבכור של רבי ברוך - רבי ישראל, כרב העיר. רבי ברוך הנהיג את החסידים רק שמונה שנים, הוא נפטר בשנת תרנ"ג (1893). בנו הגדול הצדיק רבי ישראל הוכתר כממלא מקומו בהנהגת החסידות, ובשנת תרס"ו (1906), הוכתר בנו הגדול של רבי ישראל, הצדיק רבי מנחם מנדל, כרב העיר ויזניץ. הוא כיהן במשרה זו עד למלחמת העולם הראשונה שפרצה בשנת תרע"ד (1914). במלחמה נכבשה העיר ע"י הרוסים, ואז נמלט הצדיק רבי ישראל עם כל בני משפחתו לעיר גרוסוורדיין (אוראדיא) שבהונגריה, שם התגורר עד פטירתו בשנת תרצ"ו (1936).
לאחר המלחמה לא חזרו בני המשפחה לויזניץ. רק בשנת תרפ"ב (1922) חזר בנו השלישי של הצדיק רבי ישראל, הצדיק רבי אליעזר, והוכתר כרב העיר ויזניץ. רבי אליעזר כיהן כרב העיר עד פרוץ השואה בשנת ת"ש (1940), שאז התרוקנה העיר מיהודיה. רובם נרצחו בגירוש הגדול של יהודי איזור בוקובינה לאיזור "טרנסניסטריה" - מעבר לנהר הדנייסטר, שם נפטרו מרעב, ממחלות ומגיפות. ה' יקום דמם.
בויזניץ היתה קיימת במשך שנים ישיבה גדולה בה התחנכו מאות בחורים. הישיבה הוקמה בשנת תרס"ג (1903) ע"י הרבי, הצדיק רבי ישראל, אשר עמד בראשה בשנים הראשונות ומסר בה שיעורים. בשנים הבאות כיהנו כראשי הישיבה בניו האחים רבי מנחם מנדל ורבי חיים מאיר (אביו של הרבי הנוכחי רבי משה יהושע שליט"א). הישיבה התקיימה עד מלחמת העולם הראשונה, וחודשה בשנת תרפ"ב (1922), כאשר הגיע רבי אליעזר לכהן כרב העיר והקימה מחדש. רבי אליעזר הקים לישיבה פנימיה נאה ומפוארת. הבנין קיים עד היום. מאידך, בית המדרש הגדול והמפואר חרב בשנות השואה.


 


Go Back  Print  Send Page
 jbukowina@gmail.com דרך בן גוריון 24 רמת גן 5757345 טלפון: 5226619 – 03 פקס: 5226619 – 03
בניית האתר, העריכה ועיצוב התוכן על ידי  צביקה שורצמן relationet@gmail.com
[Top]
לייבסיטי - בניית אתרים