--עברית  |  English  |  --שמור למועדפים ושתף
דף הבית >> אישים >> אמנות ותרבות >> יוסף שמידט
 
 יוזף שמידט (1904-1942)
זמר, חזן
 

יוזף שמידט (4 במרץ 1904 - 16 בנובמבר 1942), טנור וחזן יהודי מפורסם, נודע גם בכינויים "הזמיר מצ'רנוביץ" ו"קרוזו היהודי".

יוזף שמידט היה הבכור מבין שלושת ילדיהם של שרה ו-וולף שמידט. נולד בעיירה דוידני (Davideni) שבבוקובינה, כיום רומניה. משפחת שמידט, שהייתה משפחה קשת יום, נדדה בין יישובים שונים במהלך מלחמת העולם הראשונה ולאחריה עברה לבירת בוקובינה, צ'רנוביץ. יוזף התחיל ללמוד בבית ספר למסחר ובו זמנית לקח שיעורים פרטיים במוזיקה. יוזף שר במקהלות בתי הכנסת של צ'רנוביץ ושל רדאוץ ובהמשך היה לחזן שלהם. הוא הופיע גם בברלין וב-1924 הופיע לראשונה בקונצרט פומבי עם אריות מתוך הטרובדור ומתוך אאידה של ג'וזפה ורדי, ליצנים של רוג'רו ליאונקוואלו, כרמן של ז'ורז' ביזה, הספר מסביליה של ג'ואקינו רוסיני וגם לידחם ובלדות רומנים. זמן מה היה מורה למוזיקה בבוקובינה ולאחר שירותו הצבאי, שעשה אותו ברדאוץ, מ-1926, קיבל יוזף משרת חזן בבית הכנסת בצ'רנוביץ.

בשנת 1929 הפך שמידט ל"כוכב בין לילה" לאחר מופע רדיופוני בברלין. כעבור שבועות מספר כבר חתם על חוזה הקלטות. קומתו הנמוכה (1.54 מטר) מנעה ממנו להופיע באופרה. הוא היה נמוך מדי להופעה על הבמה, לכן התמקד בהופעות ברדיו, בהקלטות ובהשתתפות בסרטים.

עם עליית הנאצים לשלטון עזב את גרמניה ועבר לווינה, שם המשיך להופיע בסרטים. ב-1934 הופיע שמידט בארץ ישראל ובשנת 1936 הופיע מול 100,000 איש בבירקהובן שבהולנד. בתחילת שנת 1939 התיישב שמידט בבריסל, מקום בו היה רצוי, לאחר שבגרמניה ובאוסטריה כבר לא יכול היה להופיע.

בשנת 1940 פלשו הנאצים לבלגיה, ושמידט נאלץ לעזוב. תוכניתו המקורית הייתה להפליג מבלגיה באונייה לארצות הברית, אך תוכנית זאת השתבשה לאחר שמישהו אחר השתמש בזהותו ועלה לאונייה במקומו. מאחר שכל נמלי הים היו סגורים מפאת המלחמה, שמידט עבר לדרומה של צרפת והתיישב בניצה. מנוסתו לא הסתיימה, ועם כניסת הנאצים לפריז, הוא נאלץ להיכנס לשווייץ; מאחר שלא ניתנה לו אשרה חוקית, הוא נכנס בצורה בלתי חוקית והתיישב בציריך למשך לא יותר משבוע עד אשר נתפס על ידי השלטונות.

שמידט הועבר על ידי השלטונות השווייצריים למחנה ריכוז ליד ציריך, יחד עם עוד 350 יהודים. התנאים במחנה היו קשים, שמידט סבל מבעיות בלב ואף קיבל התקף לב, אך הטיפול בו הופסק עד מהרה לאחר שהואשם בהשתמטות מהעבודה במחנה. בהמשך הוא קיבל התקף לב שני, שאותו לא שרד.

יוזף שמידט נפטר ב-16 בנובמבר 1942 והוא בן 38 בלבד.
(ויקיפדיה)

 
Joseph Schmidt - Una furtiva lagrima

Go Back  Print  Send Page
 jbukowina@gmail.com דרך בן גוריון 24 רמת גן 5757345 טלפון: 5226619 – 03 פקס: 5226619 – 03
בניית האתר, העריכה ועיצוב התוכן על ידי  צביקה שורצמן relationet@gmail.com
[Top]
לייבסיטי - בניית אתרים