--עברית  |  English  |  --שמור למועדפים ושתף
דף הבית >> אישים >> חברה >> יצחק ארצי
 


יצחק ארצי (2003 - 1920)
 

יצחק ארצי נולד בשנת 1920 בעיירה סירט שברומניה להוריו פאני וגבריאל הרציג. חונך בידי סבו אברהם כ"ץ שהיה חסיד ויז'ניץ. בגיל 11 הצטרף לתנועת הנוער הציוני והיה חבר ההנהגה הראשית של התנועה. בתקופת השואה נמנה על ראשי המחתרת הציונית החלוצית ברומניה ועסק בפעולות הצלה - במיוחד זו של ילדים ממחנות הריכוז בטרנסניסטריה. לאחר השואה, הכיר את רעייתו מימי לבית ליקוורניק, ניצולת אושוויץ, ויחד הפליגו לפלשתינה באוניית המעפילים "כנסת ישראל" בשנת 1946. הספינה נתפסה בידי שלטונות המנדט הבריטי ובני הזוג ארצי הוגלו למחנות ההסגר בקפריסין. בשנת 1947 הם עלו לישראל והיו ממייסדי קיבוץ אלוני אבא שבעמק יזרעאל.

יצחק ארצי היה פעיל כל ימיו למען הציבור. הוא כיהן כמזכ"ל המפלגה הפרוגרסיבית ומאוחר יותר היה בין מקימי המפלגה הליברלית העצמאית. הוא שירת במשרד החוץ והיה עוזרו האישי של שר החוץ משה שרת, עבד כעיתונאי ועורך בעיתון "זמנים", היה חבר הנהלת הסוכנות וראש מחלקת עליית הנוער בסוכנות היהודית, ובמשך עשרים שנה כיהן כממלא מקום וסגן ראש עיריית תל-אביב יפו והממונה על התרבות בעיר, תחת ראש העירייה שלמה (צ'יץ) להט. בתפקידו הציבורי האחרון כיהן יצחק ארצי כחבר-כנסת מטעם מפלגת העבודה.

יצחק ארצי דבק בציונות ובערכי הדמוקרטיה ההומנית כדרך להגשמת חיים. הוא היה מופת לעזרה אישית לכל אדם באשר הוא: לעולה החדש ולאזרח הקטן שמחפשים את דרכם בסבך הישראלי, לאדם צמא דעת, לחובב תרבות האידיש שכמעט ונכחדה ולצעיר שרצה לדעת על עברו.

יצחק ארצי היה בין מייסדי "משואה" – המכון ללימודי השואה בקיבוץ תל יצחק, כאשר לנגד עיניו עומדת הנחלת זכר השואה והעמקת תודעת השואה בקרב צעירים בישראל ובעולם.
יצחק ארצי ייסד את קרן הרווחה למען ניצולי השואה והתמסר לניצולים עד יומו האחרון.
ילדיו הזמר שלמה ארצי והסופרת נאוה סמל ממשיכים לתרום לחברה ולתרבות בישראל בדרכם האמנותית.

 


Go Back  Print  Send Page
 jbukowina@gmail.com דרך בן גוריון 24 רמת גן 5757345 טלפון: 5226619 – 03 פקס: 5226619 – 03
בניית האתר, העריכה ועיצוב התוכן על ידי  צביקה שורצמן relationet@gmail.com
[Top]
לייבסיטי - בניית אתרים