--עברית  |  English  |  --שמור למועדפים ושתף
דף הבית >> קהילות >> ערים (+1000) >> קימפולונג >> ספר קימפולונג >> כרך א >> מבוא
 
 
קימפולונג
ספר זכרון לקהילת יהודי קימפולונג-בוקובינה והסביבה כרך א'
מבוא
 
ובעיר היתה משפחה מתגוררת, שמה...
היה אב משפחה, היתה אם והיו... בנות.
ולכולם שערות כברק הזהב עם הנץ החמה
ועניים כחולות, טהורות, כרקיעים בבקרי האביב,
ולבבות כה טובים, מזמרים, שהיו דואגים לכל מסביב
....
 ודבר אז ארע:
מרחוק נשמעה בכיה וצווחות פרועות,
והיו הבכיה והצוחות הולכות וקרבות.
 
קטע מ"אדם" של המשורר יעקב פרידמן 
נשיא הארגון העולמי של יהודי בוקובינה
 
נר נשמה לקהילה יהודית שאיננה עוד
 
העיר קימפולונג וסביבותיה הנחמדות, עוררו תמיד התפעמות ביופיים. בסביבה קסומה זו התרכזו יהודים מיהודי בוקובינה, בחיפושיהם אחרי בית ופרנסה. הקהילות שקמו מצאו את פרנסתם בתעשיית-העץ, בחקלאות ובשירותים לחקלאים. כידוע, לא על הלחם לבדו יחיה האדם. קהילות אלה גם פיתחו חיי-חברה, חיי-תרבות ורוח, כולל טיפוח החסידות והציונות.
עם הגירוש לטרנסניסטריה, שמו צוררינו קץ לחיים הפורחים האלה. קימפולונג ובנותיה שממו. אין בהם עוד חיים יהודים. אפילו שרידי הדור, אלה שחייהם ניצלו מזוועות השואה, עזבו את האיזור במסגרת העליה ההמונית שחיסלה את גלות רומניה.
שרידי קימפולונג והסביבה החליטו לכתוב ספר זיכרון, מצבה למה שהיה.
אני מברך את יוזמי הוצאת ספר הזיכרון. יש סוגים שונים של מצבות; ספר הזיכרון הוא המצבה הכי נעלה עבור קהילה יהודית שאיננה עוד, כי בספר מונצחים דמויות ואירועים. ספר זה הוא סיפורם של רבים שנעלמו ואינם עוד. הספר כולל זכרונות ממה שהתרחש בסביבה במשך דורות. הספר הולך בעקבות אבותינו ואבות אבותינו.
לכן, כל הכבוד על שנרתמתם לפעולה זו! כל הכבוד לאלה שהתגייסו לתרום את האמצעים הדרושים! כל הכבוד לידידי שמעיה אבני שקיבל על עצמו את עריכת הספר! כל הכבוד למעטרים ולמדפיסים. כל הכבוד למי שתרם שורה לספר זה!
ספר קימפולונג והסביבה יהיה בבחינת עוד נר זיכרון שיאיר את חשכת החורבן שהשואה הביאה עלינו.
 
היו ברוכים!
 
 
 
 בניין ה"טמפל" בקימפולונג
 
   


מי יתן ויצירה זו תעמוד כגל-עד ומצבת זיכרון לקהילת יוצאי קימפולונג והסביבה, ותשמש כאנדרטה מוחשית לדור הצעיר ולדורות שיבואו אחריו. מעבר לכך, נקווה שמורשת צנועה זו אשר אנו מותירים אחרינו, תקדש את שמותיהם של אלו שכבר אינם כאן עימנו היום, ותנציח את זכרם של יקירינו, בני משפחה וחברים שאינם עוד איתנו. בעבור אלו שנותרו קבורים בערבות אוקראינה ורומניה, כמו גם בעבורנו - אלו שעמדו במצוקות השואה והגיעו לישראל על מנת לבנות בה מחדש את ביתם ההרוס - כולי תפילה שספר זה אכן ייצג נאמנה את מסכת החיים של עברנו ויצליח לעורר בכם, הקוראים, את התחושה שלא לשווא היו מאמצנו. כיוון שהיום אנו כאן, ובזוכרנו את העבר, אנו מעבירים אותו לנצח על דפי ההיסטוריה.

 יוסף (יולקו) קליין
 יו"ר ארגון יוצאי קימפולונג והסביבה
 
 
 
על סף צאת הספר לאור הלך לעולמו עורכו שמעיה אבני (שטיינמץ) ז"ל. אבני נולד ב1923- בסטרימטורה (אזור מרמורש) והתחנך על ברכי המסורת היהודית, היה תלמיד חכם, מורה לעברית, עיתונאי מוכשר, סופר מחונן ואחד ממנהיגי תנועת "הנוער הציוני" ברומניה.
אנו מעלים בזה את זכרו של איש שהשקיע בספר מחשבה רבה ומאמריו בו הם נכס יקר ותעודה היסטורית לקורותיה של קהילת קימפולונג והסביבה. לדאבוננו לא זכה לראות את פרי עמלו בדפוס.


יהי זכרו ברוך
י.ק.

 


Go Back  Print  Send Page
 jbukowina@gmail.com דרך בן גוריון 24 רמת גן 5757345 טלפון: 5226619 – 03 פקס: 5226619 – 03
בניית האתר, העריכה ועיצוב התוכן על ידי  צביקה שורצמן relationet@gmail.com
[Top]
לייבסיטי - בניית אתרים