--עברית  |  English  |  --שמור למועדפים ושתף
דף הבית >> שואה >> ספרים >> 15 מכל 100 שרדו >> תוכן העניינים >> מבוא
 


 
 


מבוא

בהיות בנותיי, מיכל ושלומית, תלמידות בבית הספר התיכון "כל ישראל חברים" ברמת אביב "נידבו" אותי לספר לבני כיתותיהן, ערב יום הזיכרון לשואה ולגבורה, כ"יוצא" שואה, על אירועים ייחודיים מימי הגירוש למחנות הריכוז ועל תנאי החיים במחנות טרנסניסטריה.

כאיש חינוך התכוננתי לקראת פגישתי עם בני הנוער ורשמתי ראשי פרקים מתוך זכרוני. תוך כדי הרישום נזכרתי באירועים, בתלאות ובקשיים, ברדיפות, בגירושים ובעבודות הכפייה, במאסרים ובאירועים משמחים יותר כגון: נסיגת הצבא הגרמני, שחרור ממחנות הריכוז בידי הצבא האדום, השיבה הבייתה, חוויות נער מתבגר ביחסים שבינו לבינה וכהנה וכהנה. זכרונות אישיים אלה זהים לתולדות העם היהודי במרכז אירופה, בפרט בחבלי ארץ ש"שוחררו" תחילה על-ידי הצבא האדום של ברית המועצות ולאחר מכן נכבשו בידי גרמניה הנאצית. זכרונות אלה הם מהייחודיים ליהודי בוקובינה, בסרביה וצפון מולדובה.

במפגשיי עם בני נוער, הן בבית הספר בצפון תל-אביב והן עם אלפי תלמידים במרכז הארץ, הגעתי למסקנה, כי הנוער הישראלי צמא לדעת, להזדהות עם הפרט, להתעניין בגורלו ולעקוב אחר מהלך חייו כחלק מתולדות עם ישראל. בנותיי, כמו בני נוער אחרים בישראל, קראו בצמא את הספרים הקשורים בשואה: "הילדים מרחוב מאפו", "מאה ילדים שלי" וכן יומנה של אנה פרנק.
כשבנותיי הגיעו לגיל 16 ו-18 ביקרנו בעיר אמסטרדם. ביום הראשון לשהותנו בעיר ביקשו הבנות לבקר בביתה של אנה פרנק. למדתי שסיפור אישי כובש לבבות, מעורר עניין, הזדהות וסקרנות לקרוא ולהעמיק באותה תקופה היסטורית.
מפגשים אלו עם בני נוער ותלמידיי בחטיבות הביניים ואחרי כן עם סטודנטים במכללות הניעו אותי להעלות את זיכרונותיי ולהאיר תקופות מעורפלות וחשוכות בתולדות יהודי בוקובינה, בסרביה וצפון מולדובה. התמקדתי בעיירה אחת ובבנותיה ובאורח החיים המייצג את העיירה והכפרים, בהם יהודים היוו גורם כלכלי ותרבותי חשוב.

ספר זה אינו מתיימר להיות ספר מדעי. הוא מייצג תקופה, ובה תחושות של פרט, של משפחה - כחלק מציבור גדול, שחי באותם עיירות וכפרים, שיצר, סבל וחווה חוויות דומות.
את המקורות לספר זה שימשו חוויותיי האישיות ואלה של משפחתי ועמיתיי הקרובים וכן התבוננות מעמיקה בתהליכים החברתיים ובאורח החיים של הקהילה היהודית בכפרים, בעיירות ובערי בוקובינה מאז הכיבוש האוסטרי ב-1774 של חבל ארץ זה ובהשפעת השלטונות, המשטרים והמדינות השונות ששלטו בבוקובינה עד 1946, השנה בה עזבתי את ארץ הולדתי בכיוון ארץ ישראל.
הייתי עד ראייה במקום ובזמן. עמדתי במרכז ההתרחשות כפרט, כמהגר וכמייצג את אורח החיים והתלאות ערב פרוץ מלחמת העולם השניה, בתקופת המלחמה, בגירוש למחנות הריכוז בטרנסניסטריה, בשיבה הביתה, בחידוש הלימודים בתיכון ובאוניברסיטה בברית המועצות, בהגירה יחד עם יהודי בוקובינה לרומניה, מדינה שנאבקה בכוחותיה האחרונים לשמירת אופייה בכלכלה ובמדיניות, כאשר בראש המדינה עמד מלך צעיר - המורחק יותר ויותר מכוח השפעתו עד כדי גירושו מארצו.
על אף המאורעות שעברתי נותרתי אופטימי ומכאן הראייה האופטימית, בה הוארו האירועים; באמצעותה מצאתי "נקודת אור" בכל התרחשות ובכל מקום.

 jbukowina@gmail.com דרך בן גוריון 24 רמת גן 5757345 טלפון: 5226619 – 03 פקס: 5226619 – 03
בניית האתר, העריכה ועיצוב התוכן על ידי  צביקה שורצמן relationet@gmail.com
[Top]
לייבסיטי - בניית אתרים