--עברית  |  English  |  --שמור למועדפים ושתף
דף הבית >> קהילות >> ערים (+1000) >> וטרה דורנה >> מנדבכי העיר, בנייניה ורקעם ההיסטורי
 
 
וטרה דורנה
מאת מרדכי (זוניו) ונקרט
מנדבכי העיר, בנייניה ורקעם ההיסטורי
 
 

מרדכי (זוניו) ונקרט 

כמעט ולא היה אח ורע באזור לנתונים הטבעיים של העיר דורנה... 800 מטר מעל לפני הים, משתרעת על פני עמק צר יחסית, בין שני נהרות ושני הרים שסובבוה ממש קרוב, ההרים מכוסים יערות עצי מחט, מעיינות מים מינראליים, אוויר צח ונהדר, מרבצי כבול... זו סביבה מושכת לתושבים שגילו יזמה וחריצות ויצרו מרקם של חברה ועיר נהדרת.
לעידוד הקיט והתיירות נבנו מבנים ומוסדות ע"פ מודלים ממרכז אירופה; בניין העירייה המפואר, בית הדואר, היפה, ה-KURHAUS העתק מבנה דומה, בווינה - , בתי מרחצאות המרפא הגדולים בסגנון מיוחד, מגדל מעיין ה-FALKENHAYN-QUELLE המרשים, שהרומנים הסבו שמו ל-SANTINELA, הפארק הגדול והיפיפה, ביתן מעיין ה-BURCUT (מים מינרלים) אשר בכניסה לפארק, ביתן משרד המרחצאות אשר מאחוריו, המלון TRAIAN רב הרושם, הבית הגרמני, ה-TEMPEL היהודי המפואר ועוד מבנים מרשימים.
כל אלו הקנו לעיר מוניטין של עיר קיט מפורסמת בכל הנוגע להבראה, תיירות ולבילוי.
בעונת הקיץ כמעט הוכפלה אוכלוסיית העיר, ולרוב, ה"קייטנים" הושכרו חדרים ("צימרים"), דבר שתרם משמעותית להכנסה של רוב המשפחות בעיר.
כל המבנים שהוזכרו לעיל הוקמו לפני מלחה"ע הראשונה, בעידוד הממשל האוסטרי, ובראש הפרויקט עמד יהודי בשם בינדרר.
תעשיית העצים התפתחה (ראה כתבתו של ד"ר ברוך גרייזמן בפרק "בין שתי מלחמות העולם").
האיכרים נהנו מגידול בקר ומכירתו; אורציה לנדוור עסק ביצוא בקר זה בעזרת בנו אשר למד (יחד איתי) באקדמיה למסחר בווינה.
הייתה להם חווה לגידול בקר בכפר CIOCANESTI ליד קרליבבה.
עם פיתוח מיכון תעשיית מוצרי החלב ע"י יבוא מכונות וידע משוויצריה התפתחה גם תעשייה זו.
כל אלה סייעו גם לפיתוח המסחר, והרבה חנויות בעיר, רוב-רובן יהודיות, פרנסו משפחות רבות.
לצדם פעלו שירותים רפואיים, עורכי דין, בעלי מלאכה, מתווכים, גם הם רובים יהודים;  שבת וחג יהודי הורגשו בעיר... רוב החנויות ובתי המלאכה היו סגורים.
היהודים הקימו מבנים בכל הרחובות בלב העיר... המלון "צנטרל" של האחים שיבר ממש במרכז, ואחריו מערבה זוג בית קליפר (נבנה מקורית ע"י אנצ'ל יעקב) – פסלר, ונקרט-פאוסט, שפר-ראוכוורגר, יחזקאל ברונשטיין, בתי אברמוביץ, ועוד; ממול היו בתי מוהר, רוזנפלד / שטפלר, חיים קליין, נחום ברונשטיין, אברהם סלנר, בתי "שיבר גאססע" (רחוב שיבר) ועוד...
ה-TEMPEL המפואר – בכניסתו לוחות שיש שעליהם חקוקים שמות התורמים לבנייתו, עזרת הנשים שבו בנויה על עמודי פלדה הנושאים את שם המפעל TROPAU (אז אוסטריה, היום צ'כיה).
ה – "HANDWERKER שוהל" (בית הכנסת "בעלי המלאכה") ברחוב FORFOTA.
אבי, שהיה בנעוריו חייט תרם אחר כך לבנייתו של בית כנסת זה.
הוא גם השיג תרומה של – 10,000 ליי מאשתו היהודייה (ילידת SUCEAVA)  של DR.SPANU הרומני; התרומה הייתה בעילום שם ונרשמה תחת השם XY.

זאב (ולטר) אלנבוגן מתאר

 אני רוצה לתאר כאן את התרשמותי מפניניה הארכיטקטוניים של דורנה, זאת לעומת המבנים – האומנם פונקציונאליים אך הספרטניים משהו – של עיירת הולדתי גורה-הומורה.
כאשר הגעתי לראשונה לווינה, בשנת 1963 במסגרת השתלמות, כתבתי להוריי כי נוכחתי לדעת כי בגנה של עיר זו העתיקו את ה-KURHAUS של דורנה ורק הגדילו אותו במקצת.
כן מצאתי דמיון רב בין הפארק של דורנה לגן העיר היפה של עיירת הקיט BADEN שליד ווינה, עם בית-המרחצאות המסוגנן בחזיתו ושבילי היער העולים ונמשכים ממנו; בעיירות הקטנות והציוריות של TIROL, הזדקרו לנגד עיניי אותם בניינים המשתלבים בנוף, אשר דמו ל"וילה" של סבי: - בית קומותיים, שאת הקירות המטויחים שבחזיתו חוצות קורות עץ תומכות חשופות, שתי-וערב; בחזיתו שתי גזוזטראות זו מעל זו, התחתונה לכל רוחב הבית והעליונה קטנה יותר, תפוסה בין צלעי הגג המחודד ומצופה הרעפים;  מעקות העץ של הגזוזטראות גזורות קישוטים סימטריים.
ברבות הימים, כשקיבלתי הדרכה על בניינים בסגנון ה-BAUHAUS, מיד עלו לנגד עיניי אותם בניינים שנבנו בדורנה בשנות השלושים ברחוב שבין הגשר למרכז.
כששוטטתי בפרוור בתי-היין של ווינה GRINZIG והצצתי אל תוך יקביו הקטנים, עלו בנחיריי הריחות שנידפו מן היקב הקטן של סבא, חזקל ברונשטיין, וגם חביות היין הסדורות דומות היו.
ומשחציתי ברכבות מנהרות האלפים הארוכות, התבקשה תמיד ההשוואה עם מנהרת ה-MESTECANISH, שאותה חובה היה לחצות בדרך בין גורה-הומורה לדורנה.
בקיצור – הסתבר כי באופן לא מודע הפכה בשבילי דורנה דגם התייחסות של התרבות המרכז-אירופאית, אשר הגיעה לאזורנו בימי תור-הזהב של בוקובינה בתקופת השלטון האוסטרי וגם לנו עוד הייתה הזכות לספוג מעט מטעמה מידי ההורים שלנו.
על כן לא במעט הפתעה ועניין למדתי מהספר של ד"ר הוגו גולד "יהודי בוקובינה", כי בית המלון הקטן של אחי-סבי, נחום ברונשטיין, היה נקרא בימי אוסטריה "HOTEL HABSBURG"; ואכן נזכרתי שלאולם האוכל אשר בקומת הקרקע שלו היה דמיון מה לבית קפה וינאי.

מנדבכי העיר, בנייניה ורקעם ההיסטורי

 

 

Go Back  Print  Send Page
 jbukowina@gmail.com דרך בן גוריון 24 רמת גן 5757345 טלפון: 5226619 – 03 פקס: 5226619 – 03
בניית האתר, העריכה ועיצוב התוכן על ידי  צביקה שורצמן relationet@gmail.com
[Top]
לייבסיטי - בניית אתרים