--עברית  |  English  |  --שמור למועדפים ושתף
דף הבית >> ספריה >> ספרים מומלצים

 
 


ספרים
 


בכפור הלוהט
חקר מקיף ביותר אודות שואת יהודי טרנסניסטריה בכפור הלוהט : גיטאות טרנסניסטריה אביגדור שחן שהביא לראשונה להכרה מימסדית בסבלם של היהודים בחבל ארץ זה. עד כתיבתו הוטעו רבים ע´´י ההסטוריונים ע´´י ממשלת רומניה וקבעו כי במחנות שם נהרגו בין 35,000 ל- 70,000 יהודים. שחן התחקה אחר גורלם של יהודי האזור שלו בשואה וחשף לראשונה את העובדה שרבים סרבו להאמין לה עד אז, כי בטרנסניסטריה מספר הנרצחים הגיע ל - 400 אלף יהודים.גורה הומורה עיירה בדרום בוקובינה
ספר זיכרון של יוצאי גורה-הומורה והסביבה המנציח את זכר הקהילה ובניה שנספו בשואה ואלה אשר נפלו במערכות ישראל. הספר מורכב מרשימות של יוצאי העיירה וציטוטים מפהם, מעין אנתולוגיה רבת משתתפים. הספר עוסק בקשת רחבה של אנשים, בחיי היום יום וארועים מיוחדים.
קישור לצפיה בטקסט מלאחסד של אמת

 ב-9 במרס 1944, יום הולדתו התשעה-עשר, קיבל הרמן שולמן מתנה בלתי נשכחת- הוא נחלץ משדות המוות של טרנסניסטריה. כארבע שנים קודם לכן גורש עם משפחתו ושכניו היהודים מכפר הולדתו בבוקובינה הדרומית שברומניה. לאחר שנה שבה חי כפליט תחת שלטון סובייטי בצ´רנוביץ שולח אל טרנסניסטריה. באזור זה שבאוקראינה ריכזו שלטונות רומניה את יהודי בוקובינה ובסרביה אשר שרדו את הרצח ההמוני שביצעו בהם הגרמנים ובני בריתם הרומנים עם כניסתם לשטחים שמהם נסוג הצבא הסובייטי. 
בספרו חסד של אמת הרמן שולמן מאפשר לקורא לערוך היכרות עם החיים היהודיים בבוקובינה בשנים שקדמו לשואה. מעל הכל שולמן משחזר את מסלול הייסורים והמוות של מגורשי טרנסניסטריה ואת התמונות שאינן נותנות לו מנוח עד עצם היום הזה. 
תושייתו של הנער הרמן וחינוכו, כמו גם יד הגורל, סייעו לו להציל את חייו. בעדותו המאוחרת, לאחר שתיקה שנמשכה מעל שישים שנה, הוא מספר באומץ לב על התמודדותו המוסרית מול אימת המוות וכיצד התעצבה תפיסת עולמו כאשר התבונן סביבו בעיניו של נער שכל עולמו נגזר ממנו. בלב הכאוס למד להבחין בין טוב לרע ואף הצליח לשמור על ערכים אנושיים ויהודיים של עזרה עדדית ואחריות אישית, ערכים שלמד בבית הוריו אשר נשארו בשדות טרנסניסטריה.יטי יומן אהבה בטרנסניסטריה
יטי (יהודית) ברטפלד-מירון היתה נערה רכה בשנים כאשר מוראות השואה הלמו בה ובמשפחתה. בספר זה מובאים פרקים שתורגמו מתוך יומן נעורים שנכתב על ידה בין השנים 1942-1946. בעט רגיש ופיוטי היא מתארת את אימת הגירוש והשכול, את התנפצות המסגרת החמה בה צמחה, את האובדנים החוזרים ונשנים שחוותה ואת ההתמודדות עם מלחמת הקיום האכזרית במקום גלותה בטרנסניסטריה. בכפר העלוב והקפוא דז`ורין שבאוקראינה - פורץ ומלבלב סיפור אהבת נעוריה לבני. אהבה תאבת חיים אשר המציאות האיומה שמסביב לה גוברת עליה ומביאה אותה לידי סופה המר. הספר הוא מסמך אנושי נדיר, הטומן בחובו גם - עדות מיוחדת על גורל יהודי בוקובינה במלחמת העולם השניה, וכן את סיפורה האישי והנוגע ללב של נערה באביב חייה, המתבגרת בתוך המאורעות.ילד לא הייתי
הספר מתאר באופן חי ומרגש את קורות חייך וקורות משפחתיך. באמצעות התאור המרתק הזה אתה פותח צוהר חשוב לתולדות עם ישראל במאה השנים האחרונות. הקריאה בספריך, לבד מהיותה מרתקת, מעניקה לקורא ידע היסטורי משמעותי ביותר, המועבר דרך תאורים אותנטים ואישיים של חיי האדם הפשוט, הקטן, שאינו מעניין על פי רוב את כותבי ההיסטוריה.
מעטים מבין שרידי יהדות רומניה, שעברו את השואה בארץ הגזרה טרנסניסטריה, אזרו כח לספר את תלאותיהם בשל הקושי להתמודד, בין השאר, עם רגשות "אשמה" על שלא עלה בידיהם להציל את היקרים להם מכל. בשל כך גוברת חשיבות ספרו של ישראל אפרתי, המתאר את התמודדות היחיד, המשפחה והקהילה שגורשו מרומניה, מול הכיליון.
ילדים  יהודים בטרנסניסטריה בתקופת השואה
מעט מאוד ידוע בציבור הרחב, על חלקם המר של יהודי בֶּסַרַבִּיָה, בוקובינה וצפון רומניה. כ-250,000, נפש שהוגלו על-ידי השלטונות הרומניים – בעלי-בריתם של הגרמנים באותה עת, במלחמת העולם השנייה – לחבל-ארץ שמעבר לנהר הדנייסטר והיה בשליטת הצבא הרומני, ונקרא אז "טרַנסניסטרִיָה" [כלומר: מעבר לדנייסטר, ששמו הרומני הוא NISTRU]. הגורל שיועד להם: מוות מרעב, קור ומחלות.
מבין כ-250,000 המגורשים, הצליחו לשרוד רק כ-36.000 יהודים. ביניהם, כ-5,000 ילדים, רובם יתומים, שאיבדו את הוריהם. חלקם ניצלו בעזרת שליחי יהדות רומניה וגורמים אחרים [ה"ג'וינט", הצלב האדום]  והוחזרו מן המחנות, עוד בטרם שוחרר השטח הזה על-ידי הצבא האדום, בתנופת התקדמותו לעבר גרמניה הנאצית.
זוהי פרשה "עלומה" שמעט ידוע עליה בכתובים, ודומה שנשמטה איכשהו מתשומת-ליבם של חוקרי שואה והיסטוריונים. אחד הספרים הראשונים  והממצים בנושא זה הוא מחקרו של ד"ר שמואל בן-ציון, "ילדים יהודים בטרנסניסטריה בתקופת השואה", הוצאת המכון לחקר השואה, אוניברסיטת   חיפה ויד ושם, 1989.


לטראנסניסטריה ובחזרה
מלי חיימוביץ, כותב הספר, כתבה את מה שהיה חבוי עמוק בלבבה במשך עשרות שנים. כיום, אם לשתי בנות וכבר סבתא לנכדים, הוציאה לאור את סיפור חייה, כדי שלא לשכוח. 
חלקו השני של הספר נכתב על ביקור באוקראינה וברומניה אחרי 50 שנה. במשך 10 ימים ביקרו "ילדי טראנסניסטריה" במקומות בהם נולדו וגדלו, במקומות שהפכו במלחה"ע ה- 2 לבית קברות ענקי לבני משפחותיהם.


למלא את הזמן בחיים

סיפור אמיתי על מסע של משפחה יהודית במזרח אירופה. המסע מתחיל אי שם ברוסיה של אמצע המאה ה-19, סוחף את הקורא להתרחשויות בשתי מלחמות העולם עד קום המדינה. הסיפורים הפשוטים והנוגעים ללב מוצגים מראייתו של ילד, הרגיש לכל הסובב אותו, מרותק מיופיו של הטבע.....ובהמשך נקרע הילד ממשפחתו ומסע חייו מתחיל......... הסיפור, לאורך ארבעה דורות המיצגים את קורות יהדות מזרח אירופה במבט מתוך הבית היהודי האוהב והחם. השפה השוטפת והתיאורים המוחשיים יוצרים כוח מגנטי בין הספר והקורא. אמיתות היסטוריות שזורות בסיפורים מרתקים על חוויות מתוך הנעשה בבית היהודי לפני מאה וחמישים שנה ועד להתרחשויות מצמררות שעברו על משפחה שניסתה לשרוד בתנאים בלתי אפשריים. וכל זאת יחד עם האהבה לטבע, למוזיקה ובעיקר לחיים.
מותה של שתיקה
ההכחשה הייתה רגשית והתבטאה ברתיעה מלגעת בנושא והדחקתו  ואולי אף בהתרחקות מאנשים עם גורל דומה.
'רציתי להיטמע בתוך היישוב אולם ללא הצלחה יתרה. מעולם לא הסתרתי את היותי אחד "מאלה" (ניצול שואה), אך גם לא הכרזתי על כך – אולי מבושה.'
'קשה לי לדמיין ולחזות איך ייראו הדפים שיכילו את זיכרונותיי ומה תהיה כמותם, אולם ברור לי שברצוני להועידם כמצבת זיכרון למשפחתי שהוכחדה בשואה. ומאחר שאין קבר ומצבה שעליו אוכל לעלות להניח אבן או פרח ולהתייחד עם יקיריי שנספו בשואה,
יהיו דפים אלה שאשא עמי דפי עד ומצבה למשפחתי. אני מרשה לעצמי לצטט משירו של נתן יונתן "גם סיפור הוא מצבה". על כן הקורא פרקים אלה כאילו פקד את מצבת משפחתי.
'
קישור לאתר הספר ובו כמה קטעים לקריאה
עוד תצאי מכאן טראנסניסטריה
יומנה של נערה ממגורשי טראנסניסטריה, מתורגם מרומנית.יונה מלארון לבית שרף, נולדה בצ'רנוביץ בירת בוקובינה-רומניה. נכלאה בגיטו ורהובקה.לספר מצורפת מפה צבעונית של מחנות טראנסניסטריה.57 עמודים.
 

 
 
 
 
 

פרשת צ'רנוביץ
חבורה של אנשים צעירים מיטלטלת בעולם מתפורר. מדינות עוברות מיד ליד, גבולות נסגרים ומשתנים, הרס וחורבן בכל. העולם נגרר בעקבות גרמניה הנאצית למלחמה הגדולה והנוראה בתולדות האדם. שטחי בסרביה ובוקובינה הצפונית, במזרח רומניה, סופחו ב-1940 לברית המועצות. נאסרה בהם כל התארגנות פוליטית ובכלל זה התארגנות יהודית וציונית. תנועת השומר הצעיר עברה לפעילות מחתרתית חשאית באזורים שסופחו על ידי הסובייטים במטרה לשמר את התנועה ואת דרכה החינוכית "עד יעבור זעם". 
צ'רנוביץ מקום של עדות
חלקו הראשון של הספר מציג מאמרים אשר עוסקים באופן שבו התמודדה החברה הישראלית עם הגולה במהלך העשורים האחרונים, כמו גם בתיאור מפורט של ההיסטוריה של צ'רנוביץ ושל חבל בוקובינה, עיצוב הזהות היהודית המיוחדת לצ'רנוביץ הנובעות מהיסטוריה זו, לצד בחינת הקשרים בין התרבות הגרמנית-אוסטרית לבין התרבות היהודית.
מקום של עדות מוקדש לתיעוד של החיים היהודיים בצ'רנוביץ לאחר מלחמת העולם הראשונה כפי שעולה מתוך כ-50 סיפורי תולדות חיים. עושר התיאורים האישיים יוצר פסיפס צבעוני המאיר את החיים תחת הממשל הרומני – משפחה, בית ספר, ספורט, תרבות, דת – כמו גם את הזרמים הרוחניים והפוליטיים של התקופה: ציונות וקומוניזם לצד התחזקות הפשיזם הרומני והגרמני ועד להכחדתה של תרבות צ'רנוביץ בשואה.
לצד סיפורי ההישרדות מתוארים החיים שלאחר המלחמה: תחנות בעלייה לישראל, השתלבות בחברה החדשה והתמודדות עם פחדים מהעולם הישן לצד געגועים אליו. סיפורים אלה חושפים דרכים אישיות רבות, ובהן יסודות מהעבר, מההווה ומהעתיד החוברים יחדיו לזהות עצמית. הספר נחתם בעדויות מפי בני הדור השני של בני צ'רנוביץ שנולד בישראל, תוך עיסוק ברקע המשפחתי הצ'רנוביצאי, בהשפעתו על חייהם ובאופן שבו העבר הגלותי של ההורים הפך להיות חלק מזהותם.
 
קימפולונג והסביבה קהילה יהודית בבוקובינה
קימפולונג קהילה יהודית בבוקובינה שהיתה ואיננה עוד. שני כרכים בקופסה מהודרת. ספר זיכרון לקהילה העורך: ש.אבני חברי המערכת: יוסף יולקו קליין, ארני שפטר, יצחק מרדלר, ז'קי פיסטינר. קימפולנוג כרך ראשון: הווי יהודי לדורותיו בעיר קימפולונג והסביבה ובכפרי הסביבה השואה: גירוש יהודי קימפולונג והסביבה לטרנסניסטריה חזרה הביתה. המאבק על שיקום חייהם בקימפולונג. עזיבת המקום ועליה לישראל. שיקום המשפחות. 492  עמודים כרך שני: קימפולונג בני קימפולונג בוקובינה והסביבה מספרים על קורותיהם. 378 עמודים גודל שני הכרכים: 26X18
שבילים קטועים

קשה להאמין שיהודים שומרי מסורת יבחרו לחיות דווקא בין צוענים, אבל שלושה ילדים יהודים, שמצאו עצמם אבודים ומבודדים ביער לא מצאו דרך טובה יותר לשרוד מאשר להצטרף לעדת צוענים גועשת ותוססת.
המנגינות היהודיות שמפיק מיקלה מן הכינור שלו דווקא משתלבות נפלא בהוויה הצוענית הצבעונית העליזה.
איזה ילד יהודי מסוגל לוותר על הצו "לא תגנוב" ולקבל את הגניבה כנורמה חברתית? מה עובר בראשה של נערה מבית יהודי שנאלצת לנענע את עכוזה לעיני הגויים? איך משתלב ילד בלונדיני כחול עיניים בעדת ילדים השחרחרים זבי חוטם? איך נמנעים מנתחי בשר טריפה המעורבים בכל מה שמוצע לאכילה?
שבילים קטועים הוא סיפור מרטיט לב של מפגש שלא ייאמן בין תרבויות כל-כך זרות זו לזו, שעצם המגע ביניהן תמוה - גיבורי הסיפור מוצאים דרך מופלאה לשרוד בתקופה הרת גורל.
שונות וקבלה, הסתייגות והבנה שזורים בהרפתקה המדהימה שזימן הגורל לילדים גיבורי הסיפור המרתק הזה.


שואת יהודי צפון בוקובינה

אסופה זו הוכנה כדי לזכור ולא לשכוח את אשר עשה לנו העמלק של המאה ועשרים. שואת יהודי בוקובינה ובסרביה, כמעט עלומה, ולפיכך חשוב מאין כמוהו מפעל איסוף עדויות הקורבנות והנצחתם. ספר זה מכיל עשרות רבות של עדויות, שנכתבו על ידי יוצאי בוקובינה הצפונית, שורדי התופת הנאצית פאשיסטית, והוא מסמך אוטנטי, המעיד על אכזריות החיילים והאוכלוסייה המקומית. העדויות מתמקדות בחודשים יולי - אוקטובר ומובאות בלשון העדים, בתרגום מיידיש, מגרמנית, מרומנית, מרוסית ומאנגלית.
העדויות הרבות בספר מתארות את סבלם הנורא של המגורשים לטרנסניסטריה: צעדות המוות דרך ערבות בסרביה תחת שמש יוקדת, בלי מים, בגשם ובשלג, במשך שבועות וחודשים; התעללויות והשפלות מצד הז'נדרמים, הביזה והאונס, זריקת האומללים אל תוך נהר הדנייסטר, כליאת השורדים בגטאות, המוות, שנגרם מירי, מרעב, מקור, מאפיסת כוחות וממחלות. פחות משליש שרדו את התופת ונותרו בחיים עם לבבות שבורים ועם טראומות לכל חייהם. רוב השורדים עלו ארצה, השתתפו בהקמת מדינתנו, הקימו משפחות בישראל והמשיכו את שושלת החיים של עמנו.

Go Back  Print  Send Page
 jbukowina@gmail.com דרך בן גוריון 24 רמת גן 5757345 טלפון: 5226619 – 03 פקס: 5226619 – 03
בניית האתר, העריכה ועיצוב התוכן על ידי  צביקה שורצמן relationet@gmail.com
[Top]
לייבסיטי - בניית אתרים