--עברית  |  English  |  --שמור למועדפים ושתף
דף הבית >> קהילות >> ערים (+1000) >> רדאוץ >> ספר רדאוץ >> עמודים 53-59
 
רדאוץ
קהילה יהודית בצמיחתה ובשקיעתה

רדאוץ בימי מלחמת העולם הראשונה

 
   
רדאוץ בימי מלחמת העולם הראשונה
הגיוס החלקי ב-25 ביולי 1914, כשאוסטריה הכריזה מלחמה נגד סרביה, חייב רק מעטים מתושבי רדאוץ להתגייס. אולם ביום שישי, 31 ביולי, כשהודבקה הכרזה האדומה על קירות בית העיריה הישן ובה הודעה על גיוס כללי של כל הכוחות המזוינים של המונרכיה האוסטרו-הונגרית - התרוקן היריד, שהיה בעיצומו, מיד והסוחרים שאינם תושבי רדאוץ עזבו את העיר בבהילות. כל הגברים עד גיל 35 התיצבו ביחידותיהם. בין המגויסים הזו גם רוב השוטרים. עקב כך התארגן משמר אזרחי מורכב מוותיקי הלוחמים ומתנדבי מכבי-האש, כדי לשמור על רכוש האזרחים, בעיקר בלילות.
ב-6 באוגוסט נכנסה רוסיה למלחמה וב-2 בספטמבר כבשו את צ'רנוביץ ומגמתם דרום בוקובינה. כשנודע ברדאוץ שהרוסים אסרו את ראש-העיר של צ'רנוביץ והובילוהו לרוסיה ויחד עימו נלקחו בני-ערובה רבים מאזרחי העיר, ונוסף על כך הוטל על תושבי העיר לשלם לרוסים 300,000 רובל בזהב כמס להוצאות המלחמה - החלו אזרחים רבים, בעיקר יהודים, לנוס מערבה ולא חזרו עד סיום המלחמה.
אולם הרוסים לא כבשו על נקלה את רדאוץ. ב-13 באוקטובר נעצרו ב"הר-הצלב" Dealul Crucei ונאלצו לסגת. בנסיון השני לכבוש את העיר הם הגיעו עד האדיקפאלווה (Dornesti), הסמוכה לעיר, ושוב נסוגו. רק ב-31 בדצמבר 1914 חצו שני גדודי קוזאקים את הנהר סוצ'יאבה בקרבת פראטאוץ-החדשה, כ-10 ק"מ מרוחקת מרדאוץ, והחלו להפגיז את העיר. תושבים רבים נפגעו בהפגזה וגם לאחר מכן, לקראת הצהריים, כאשר הקוזאקים חדרו לעיר והחלו לירות בפראות לכל עבר. הצבא הרוסי כבש את העיר וקבע את מושב המפקד בביתו של החרושתן שלמה (סלומון) רודיך, ברחוב Herrengasse. ברל שולר יצא בראש משלחת של תושבי העיר כשדגל לבן בידו והגיש את כניעת העיר לרוסים. לאחר שוך הקרב לא הטריד עוד הצבא הרוסי את האוכלוסיה. להפך: מדי יום בשעות הצהריים, חילקו חיילים רוסים ארוחות חמות לאוכלוסיה הנצרכת מתוך מטבח-שדה בכיכר המרכזית (Ringplatz). לעומת זאת נערכו חיפושים קפדניים בתוך המשרדים של מינהלת העיר במטרה למצוא מסמכים חשובים. תוך חיפושים אלה הושמדו מסמכים רבים והמשרדים זוהמו בצואה.
ב-10 בפברואר 1915 נסוגו הצבאות הרוסיים והעיר שוחררה ע"י הגנרל-מאיור פון ליליינהוף.
עקב האבדות הכבדות של הצבאות האוסטריים בחודשי המלחמה הראשונים, גויסו עתה הצעירים גילאי 17-18 (גיל הגיוס לצבא האוסטרי היה 21) ומבוגרים עד גיל 52.
הצבא האוסטרי המשחרר, הקים בעיר בית-דין שדה ופיסקי דין מוות בוצעו בקסרקטין המקומי, ע"י כיתת יורים, לקורא פיסקי דין אלה בימינו, נראה שהם התאפיינו באכזריות רבה, אבל "במלחמה - כמו במלחמה".
כך נשפט למוות כומר רותני, כי מצאו אצלו מטבעות רוסיות וקופסת סיגריות רוסיות. במקרה אחר הוצא להורג אדם, שבהגיע הצבא הרוסי לעיר, קרא: "עכשיו יושם קץ, סוף-סוף, לשלטון היהודים".
באותה תקופה חדר לתחום האויר של רדאוץ מטוס רוסי. זו הפעם הראשונה שתושבי העיר ראו מטוס.
ב-4 ביוני 1916 נפתחה במזרח חזית חדשה, הידועה בשם "מתקפת ברוסילוב", שהנחילה לרוסים נצחונות רבים.
ב-20 ביוני אותה שנה כבשו צבאות רוסיה שנית את רדאוץ. כדי למנוע מן החיילים הרוסיים להשתכר, פקד המפקד הצבאי במקום לשפוך אל הטופליצה 20,000 ליטר כוהל, שנמצאו במכלי בית החרושת למשקאות חריפים "רודיך". החיילים שתו את מי הטופליצה והשתכרו... פרט לכך היה יחס הצבא הרוסי אל האוכלוסיה הוגן, בדומה לכיבוש הראשון.
באביב 1917, עם פרוץ המהפכה ברוסיה, הורגשה בין החיילים הרוסים ברדאוץ תחילה של פריקת עול, אולם עד מהרה הושבה המשמעת על כנה ע"י המפקדים של המשטר החדש.
ב-19 ביולי החלה מתקפת הכוחות האוסטריים, בסיוע הצבא הגרמני, במטרה לכבוש מחדש את שטחי בוקובינה מידי הרוסים. לאחר שכבשו את הישובים הורודניק עילית ותחתית ואת מרג'ינה, הקרובים לרדאוץ, החלו ב-5 באוגוסט קרבות על העיר עצמה. הקרבות היו קשים: ברחובות Voitinel ו-Herrengasse התחוללו קרבות פנים-אל-פנים, ובנסיגתם הציתו הרוסים את המנסרה הגדולה "בוקובינה", את המנסרה של טרנר, את תחנת הרכבת, את הקסרקטינים שבחוות הסוסים, את מבשלת השיכר ובית החרושת למשקאות חריפים של רודיך. שתי המנסרות נשרפו כליל ומהמבנים האחרים נשארו הקירות בלבד.
הרוסים לא נסוגו כליל והחזית התייצבה במרחק של כ-5 ק"מ מן העיר (בורלה - רדאוץ - סאטולמארה - האדיקפאלבה). העיר החלה לספוג הפגזות כבדות, אשר גרמו נזק רב ברכוש וגבו אף קורבנות אדם רבים.
בניין בית העיריה ובניין הגימנסיה ברחוב Herrengasse ספגו פגיעות ישירות.

 יהודי רדאוץ בצבא האוסטרי במלחמת העולם הראשונה

קבוצות חיילים יהודיים מרדאוץ
אב ובנו (משה ומשולם) מנצ'ר
קרל קלינר

זיגמונד גרבשטיין
מילו גוטמן
 
אלתר וסרמן

 
ה-Ringplatz (הכיכר המרכזית), בה נערכו הירידים השבועיים, היתה בטווח תותחי הרוסים, על כן נערכו הירידים בבוסתנים שברחוב אפל Appelgasse.
ב-9 בדצמבר 1917 נחתם עם הרוסים הסכם הפסקת אש ובחזית המזרחית, כולל רדאוץ, שרר שקט. החיילים הרוסיים החלו לערוק בהמוניהם ואת מקומם תפשו חיילים רומנים, גם באיזורי הלחימה בקרבת רדאוץ.
ב-3 במרץ 1918 נחתם חוזה השלום עם הרוסים בברסט-ליטובסק Brest-Litovsk וב-7 במאי נחתם הסכם טרומי עם רומניה. שטחי הלחימה שבקרבת רדאוץ פונו מחיילים רוסים ורומנים. רדאוץ פסקה להיות חזית לחימה. אוכלוסיית העיר נשמה לרווחה כאשר גדוד הרגליים של חיל המצב הגרמני נסוג מן העיר, כי חיילים אלה התייחסו אל האוכלוסיה כאל אויב. בלילות גנבו ושדדו מכל הבא ליד; בעלי משקי עזר נאלצו להכניס את בעלי החיים (עופות, בהמות) לתוך הבתים במשך הלילה מפחד החיילים הגרמנים...
לאחר שאוכלוסית העיר סבלה במשך 4 שנות המלחמה הפגזות, מחסור בלבוש ובהנעלה ואף רעב - באה עם סיום המלחמה צרה נוספת עליהם: מגפת "השפעת הספרדית", מחלה זיהומית, שפרצה בסוף ספטמבר 1918 והפילה עד אמצע נובמבר יותר קורבנות מהמלחמה עצמה.
ב-14 באפריל 1918 החלו פליטי המלחמה לחזור לרדאוץ. לאט, לאט חזרו החיים למסלולם, אולם במצב המדיני של העיר חלו שינויים מפליגים. ב-10 בנובמבר הגיעה קבוצה קטנה של חיילים רומנים לעיר ובראשם קצין. עדי ראיה מתארים את החיילים ואת הקצין כלובשי בלויים, בעיקר הדהים אותם הקצין, שנעל שתי נעליים שונות שסוליותיהן הקרועות קשורות בחוט ברזל. הם הוקבלו ע"י משלחת אזרחים רומנים, שפרצה לאחר מכן לבנין העיריה וקרעה את תמונת השמן של הקיסר פרנץ-יוסף הראשון, ובזה תם השלטון האוסטרי בעיר.
בבוקובינה התארגנה מועצה לאומית רומנית, שפעלה לסיפוח האיזור לרומניה. את רדאוץ יצג נסטאסה. ב-18 בדצמבר 1918 פורסם בעיתון הרשמי "מוניטורול אופיצ'יאל"  Monitorul Oficial מס. 21 דבר הסיפוח של בוקובינה לרומניה ולאחר ויתור אוסטריה על בוקובינה לטובת רומניה בחוזה השלום של סיינט ג'רמיין Saint Germain הוכרז הסיפוח ע"י צו מלכותי ואושר ע"י הסנאט הרומני ב-29 בדצמבר 1919. החל עידן הרומני.

   

Go Back  Print  Send Page
 jbukowina@gmail.com דרך בן גוריון 24 רמת גן 5757345 טלפון: 5226619 – 03 פקס: 5226619 – 03
בניית האתר, העריכה ועיצוב התוכן על ידי  צביקה שורצמן relationet@gmail.com
[Top]
לייבסיטי - בניית אתרים