--עברית  |  English  |  --שמור למועדפים ושתף
דף הבית >> קהילות >> עיירות וכפרים (500-) >> נ-צ >> פוזוריטה
 
 
פוז'וריטה  Pojorita
כפר ליד קימפולונג
 
 

צבי ברנר - יהודי פוז'וריטה (Pojorita)

   
הכפר פוז'וריטה, כשבעה קילומטרים מקימפולונג, על הכביש הפונה לואטרה-דורניי, מוקף הרים ויערות ולכן שימש בין שתי מלחמות העולם גם בתור כפר לקייטנים ששאפו לאוויר צח. שתי הפיסגות האופיניות לפוז'וריטה הם "אדם" ו"חוה" כפי שנקראים בפי התושבים. בפוז'וריטה לא היתה קיימת קהילה בפני עצמה. כ60- יהודים גרו במקום. שוחט היה מגיע מקימפולונג לדאוג לשחיטה עבורם. היה בית כנסת במקום, אך התפללו בו רק בשבתות ובחגים.
היחסים בין היהודים והאוכלוסיה הלא-יהודית התנהלו בדרך כלל על מי-מנוחות, למרות הרוח האנטישמית של התקופה. כן היו יחסים תקינים עם האוכלוסיה הגרמנית (הציפצרים) שחיו בכפר. לפני מלחמת העולם השניה הוצאו הגרמנים מן הכפר לגרמניה, כפי שקרה לכל הגרמנים בבוקובינה.
בספטמבר 1940, עם עלות הלגיונרים לשלטון, גורשו גם תושבי פוז'וריטה היהודים לערים הסמוכות. כשנה לאחר מכן הם גורשו לטרנסניסטריה יחד עם יהודי קימפולונג וידעו את המצוקה שהיתה מנת חלקם של כל המגורשים. לאחר שיחרורם מגירוש, אלה שנותרו בחיים לא חזרו עוד לפוז'וריטה. הם המשיכו לגור בקימפולונג מלבד זוג אחד, מקס ברכר ואשתו פייגה, אשר באו לגור בביתו של פריגוש. מקס עבד כפקיד במפעלו של פיקר עד אשר הולאם המפעל במשטר הקומוניסטי. אז גם הם עלו ארצה ובכך תם הפרק היהודי בכפר פוז'וריטה.
(מקור: ספר קימפולונג)Go Back  Print  Send Page
 jbukowina@gmail.com דרך בן גוריון 24 רמת גן 5757345 טלפון: 5226619 – 03 פקס: 5226619 – 03
בניית האתר, העריכה ועיצוב התוכן על ידי  צביקה שורצמן relationet@gmail.com
[Top]
לייבסיטי - בניית אתרים