--עברית  |  English  |  --שמור למועדפים ושתף
דף הבית >> אישים >> אמנות ותרבות >> אמנים >> שלמה שוורץ
 


שלמה שוורץ (1933)
צייר
 

שלמה שוורץ, (נולד ב-1933 בואשקאוץ- צפון בוקובינה- רומניה) הוא צייר בעל סטודיו בהרצליה.
שוורץ עבר את השואה בטרנסניסטריה ועלה לישראל ב-1948, לאחר שהות של שנה וחצי במחנות העקורים בקפריסין, שם למד אמנות אצל הפסל זאב בן-צבי. בהגיעו לארץ התקבל אצל הצייר אהרון אבני לסטודיו. בפתיחת מכון אבני נמנה עם התלמידים במחזור הראשון. מוריו היו זהרה שץ, מרסל ינקו, אביגדור סטימצקי, יחזקאל שטרייכמן ומשה מוקדי.
שוורץ הציג מאות תערוכות ברחבי הארץ ובעולם ועבודותיו נמצאות במוזיאונים ובאוספים פרטיים רבים כמו: רצפטו בקרונברג, גרמניה, ג'ואיש הריטג', מוזיאון ניו יורק, אוניברסיטת מיאמי, מוזיאון יד ושם בירושלים, חברת אל על ועוד.
הוענקו לו הפרסים: פרס עידוד לאמנים צעירים מטעם אגודת הציירים בתל אביב (1955), ברלין המזרחית - הדפס אמנותי (1973), מונקו (2004)[1].
שוורץ הוא צייר מקצועי, ששרד את השואה. הוא שרד בזכות תושייה ונסים, ובעיקר בגלל אופיו האופטימי, והחלומות שצייר על התוכניות לעתיד, כשיצא לחופשי. הוא צייר עם פחם מהעצים השרופים, אם היה נתפס, היו הורגים אותו, אך הרצון לצייר בער בעצמותיו. הוא צייר כל מיני חלומות, כמו לדוגמה, לבנות לעצמו מכונית ומגני דוד אותם דמיין על הטנקים הגרמניים.
כאשר עלה ארצה עבד שלמה כמשרטט מפות. היה אחראי על חדר המלחמה ושרטט מפות בכל המלחמות, החל ממלחמת קדש בשנת 1956, דרך מלחמת ששת הימים בשנת 1967 ועד אחרי מלחמת יום כיפור בשנת 1973. במהלך הזמן, תוך כדי העבודה סיים את מכון אבני, למד ציור אצל הצייר אבני בכבודו ובעצמו. במרוצת הזמן התקבל כחבר באגודת הציירים, קיבל פרסים והופיע בתערוכות בכל העולם.

ציוריו של שוורץ מופיעים ביד ושם בירושלים, במוזיאון בניו יורק ובימים אלו מתנהל משא ומתן עם מוזיאון ההעפלה בעתלית, המבקש לרכוש את הציורים המנציחים את חיי היהודים במחנות בקפריסין.


Go Back  Print  Send Page
 jbukowina@gmail.com דרך בן גוריון 24 רמת גן 5757345 טלפון: 5226619 – 03 פקס: 5226619 – 03
בניית האתר, העריכה ועיצוב התוכן על ידי  צביקה שורצמן relationet@gmail.com
[Top]
לייבסיטי - בניית אתרים