--עברית  |  English  |  --שמור למועדפים ושתף
דף הבית >> אישים >> אמנות ותרבות >> משוררים >> איציק מאנגר
 


איציק מאנגר (1969 - 1901)
משורר, סופר, מחזאי, בשפת יידיש
 


איציק מאנגר , (1969-1901) הוא מן היוצרים המזוהים ביותר עם יהדות בוקובינה והוא מן המלקטים הפוריים, שהנציחו ביצירתם את השילוב של התרבות היהודים עם זו הכללית.
כדי להיות מלקט, יש לחפש. החיפושים מולידים כמובן את הנדודים. מנגר הוא: טרובדור. כלומר: משורר נודד. המילה: טרובדור לקוחה מן המילה בצרפתית:trouver , שפירושה: למצוא. לפני שמוצאים, צריך כידוע לחפש, ולפיכך - לנדוד. אחד משיריו המפורסמים ביותר של מנגר הוא: "הייתי שנים נע ונד". מזגו של מנגר מחד-גיסא ונסיבות חייו, מאידך-גיסא, הפכו את הנדודים לחלק אינטגרלי מאישיותו. נספר בקצרה על התחנות השונות שעבר בנדודיו ושהטביעו חותמן על יצירתו.

מנגר נולד בטשרנוביץ, ב-1901, ובילה את ילדותו בעוני מרוד. אביו, הילל, נולד בסטאפטשעט שליד קולומיי. האב התפרנס בקושי מחייטות ונהג לעיתים מזומנות להופיע על תקן של בדחן בשמחות של הקרובים לו. איציק מנגר העיד עליו ש: "היה אומן של חרוזים". את חוש ההומור וכשרון החריזה ירש איפא מאביו. אמו, חווה, (דמות האם היא אחת מן הדמויות הבולטות ביותר אצל מנגר) נולדה בקולומיי, וידעה היטב סיפורי ושירי עם. סבו מצד אביו היה בעל עגלה, נודד גם כן, וסבו מצד אמו היה תופר מזרנים. הנה לנו אם-כן המקור הראשון של יצירתו: הפולקלור היהודי, על דמעותיו ועל צחוקו. לפולקלור זה נוסף הפולקלור הרומני, אותו למד משירי הצוענים שבקעו ממרתפי היין.

איציק הילד למד בחדר בטשרנוביץ ומכאן שאב את השכלתו היהודית (ראה: גיבורי "החומש", "המגילה" ועוד). איציק הנער סיים את חוק לימודיו בבית-ספר עממי גרמני בטשרנוביץ והתקבל לגימנסיה הממלכתית-עירונית. פה רכש את השכלתו הכללית (גיתה, שילר, היינה). את שעות-הפנאי שלו נהג לבלות בתיאטרון היהודי של אכסלרוד. הוא הציע עצמו לכל מיני עבודות ובלבד שיותר לו "לעמוד מאחורי הקלעים". את הז'אנר הדרמטי (דיאלוגים, צבעים עזים, ניגודים, מאבקים) נמצא לימים בשפע רב ביצירתו. משסולק מן הגימנסיה, בשל מעשי קונדס, עבד כשוליה אצל אביו החייט. את מלאכת החייטות לא הצליח אמנם ללמוד, אבל רבים מגיבורי יצירתו הם:...חייטים.

ב-1914, כשהרוסים נכנסו לקולומיי, עבר ליאסי ושם החל לכתוב ביידיש. ב-1921 פרסם את הבלדה הראשונה שלו: "מיידל פארטרעט" ("תמונת נערה"). בעקבות הבלדה הזו באו רבות נוספות וברור מאוד מדוע. הבלדות הן הז'אנר האופייני לטרובדור. אחד ממקורותיה של המילה: "בלדה" הוא מן המילה הצרפתית: Ballader = לשוטט. המשורר הנודד אכן נוטל את השראתו מן השיטוטים הרבים. הבלדה הייתה בראשיתה שיר מחול. שרידים לכך ניכרים במצלול ובקצביות המודגשים שלה. שני יסודות אלה הם בני-בית אצל מנגר.

ב-1928 הגיע מנגר לורשה, וזכה שם להצלחה רבה. ב-1929 יצאו לאור בטשרנוביץ המיניאטורות שלו בנושאי ספרות, תיאטרון ואמנות. באותה השנה יצא לאור, בבוקרשט, ספר שיריו הראשון: "שטערן אויפן דאך" ("כוכבים על הגג"), שזכה להצלחה אדירה. הוא שב לפולין, למשך 10 שנים, והפך לאחד מעמודי-התווך של הספרות היידית. ב-1933 יצא לאור ספרו: "פנסים ברוח" וב-1936-1935 יצאו לאור: "שירי החומש", "המגילה" ו: "וועלוועל זברזשער כותב למלכהלה היפה". הוא היה בין העורכים של השבועון: "פארויס" ופרסם ספרי פרוזה: "ספר גן העדן", "המעשיות של הערשל" ו"סקיצות אודות סופרים יהודים מן העבר". בשנים 1936, 1937 הוצגו מחזותיו: "המכשפה" ו:"שלושת ההוצמכים".

תחנה נוספת בדרכו של מנגר הייתה בפריז. שם היה בדיוק כשהנאצים כבשו את העיר. נסיונותיו לעלות לארץ-ישראל נכשלו. הוא הגיע ללונדון ושם נאלץ להתאשפז לזמן ממושך עקב מחלה. בלונדון זכה להוקרה רבה מצד אנשי הרוח הבריטים. אז פרסם שם את קובץ שיריו: "וואלקנס איבערן דאך" ("עננים מעל לגג") – הנה: הכוכבים שלפני המלחמה הפכו ל: עננים. עוד פרסם את: "דער שניידער –געזעלן נטע מאנגער זינגט" ("שוליית החייטים, נטע מנגר, שר"), וגם את הקומדיה:" האצמעך שפיל" ("משחק הביש-גדא").

ב-1951 הגיע מנגר לניו-יורק, הוא כתב בירחון: "דער וועקער", בכתבי העת: "די גאלדענע קייט" ו:"טאג מ זשורנאל". ב-1958 הגיע לישראל כאורחה של וועדת העשור, וזכה פה לקבלת-פנים נלהבת. ב-1960 בא לביקור שני, ואז יצא לאור בארץ ספרו: "נאענטע געשטאלטן און אנדערע שריפטן" ("דמוית קרובות וכתבים נוספים"). ב-1962 הוא הוכנס ע"י אונסקו לאנתולוגיה של השירה העולמית. את שנותיו האחרונות עשה מנגר בישראל. הוא נפטר בגדרה ב-1969.

שירתו של מנגר היא חוליה חשובה בשרשרת הזהב של השירה היהודית. מצד אחד היא משמרת את הנופים הפיזים והאנושים המגוונים של עולם האתמול שחרב, ומצד שני היא מצעידה יוצרים אחרים בני-דורו, ויוצרים צעירים ממנו לעבר השירה המודרנית .

 


Go Back  Print  Send Page
 jbukowina@gmail.com דרך בן גוריון 24 רמת גן 5757345 טלפון: 5226619 – 03 פקס: 5226619 – 03
בניית האתר, העריכה ועיצוב התוכן על ידי  צביקה שורצמן relationet@gmail.com
[Top]
לייבסיטי - בניית אתרים